Sieciujemy w sieci, dzielimy się kontaktami na wagę złota – o artystach i działaczach poznanych na festiwalu „Pryzba” na Białorusi

W sierpniu 2014 ekipa Teatru Węgajty uczestniczyła gościnnie w białoruskim festiwalu „Pryzba”, organizowanym przez Teatr Kryły Hałopa z Brześcia. Przedstawiamy Wam artystów i aktywistów, z którymi zaprzyjaźniliśmy się w tym intensywnym dla nas czasie Spotkań. Zapraszamy do zapoznania się z ich sylwetkami. Jeśli szukacie projektowych partnerów zza wschodniej granicy, to ułatwiamy Wam zadanie. To są kontakty na wagę złota.

Daria Jaskiewicz – arteterapeutka, działaczka społeczna, instruktorka warsztatów w neuropsychiatrycznym domu-Internacie dla osób z niepełno sprawnościami psychicznymi i fizycznymi w Mińsku. Współzałożycielka tamtejszej grupy artystycznej „Арт” Ну-Во! i współorganizatorka wystaw prac mieszkańców Internatu. Na festiwalu „Pryzba” zorganizowała prezentację „Deviant art w internatach Białorusi” z udziałem artystów z grupy „Арт” Ну-Во!
dede@tut.by

Olga Szparaga – filozofka, redaktorka internetowego magazynu „Nowa Europa”, profesorka Yerevan State University, autorka książki „Budzenie się życia politycznego: eseje o filozofii reklamy” (Yerevan State Univeristy, Wilno 2010). Zainteresowana fenomenologią, filozofią polityki, przestrzenią Europy i miejscem Białorusi w niej, sztuką współczesną. Na festiwalu „Pryzba” moderowała dyskusję „Czy sztuka powinna być zaangażowaną?”.
https://www.facebook.com/olga.shparaga?fref=tsOlga Shparaga

Żanna Ponomarenko – naukowczyni, działaczka na rzecz praw człowieka (Murmańsk, Rosja). Od roku 2006 działa w organizacji społecznej „Humanistyczny Ruch Młodzieży” (Murmańsk), której aktywności dotyczą: współdziałania rządu i społeczeństwa, sztuki zaangażowanej społecznie i aktywizmu artystycznego, gender, społecznego rozwoju miasta, metody zorientowanej na proces w pracy projektowej. Zainteresowania badawcze: sztuka społeczna i polityczna, protesty i ruchy samoorganizacji społecznej w perspektywie historycznej. Współorganizatorka projektów Międzynarodowego Festiwalu „Dialog Kultur”, łączącego tematy sztuki, polityki i edukacji: Akademia Edukacyjna „East Forum” (Murmańsk 2006) – platforma wymiany doświadczeń i tworzenia nowych projektów dla działaczy, artystów i naukowców; festiwal społecznego rozwoju miasta „Urban Festival” (Murmańsk 2014); konferencje na temat różnych kwestii społecznych: „Kobieta / rewolucja / emancypacja / feminizm” (Petersburg 2013), „Strategie izolacji i wykluczenia” (Murmańsk 2014). Na festiwalu „Pryzba” poprowadziła lekcję „Dyskurs społeczny w sztuce współczesnej”
https://www.facebook.com/megakosha?fref=tsЖанна Пономаренко

Projekt KIEMO (Olga Podgaiskaja, Vitaly Appow, Konstantin Yaskou) – pierwszy na Białorusi projekt łączący nieme kino open-air i muzykę współczesną. Po raz pierwszy zrealizowany w Mińsku w 2013 roku przez Stowarzyszenie Cinemascope i Stowarzyszenie Młodych Białoruskich Kompozytorów. Ideo projektu jest, by w otwartej przestrzeni pokazywać klasyki kina niemego nieznane szerszej publiczności. Projekcjom towarzyszy akompaniament muzyczny współczesnych progresywnych muzyków i kompozytorów.

https://www.facebook.com/vitaly.appow?fref=tsappow@mail.ru

Pavel Ambiont & Solar Olga (live A / V set) – muzyczny set “wizualna techno poezja” na żywo. Olga ilustruje muzykę i wizualną poezję Pawła za pomocą wizualizacji opracowanych z wykorzystaniem nagrań video, taśm fotograficznych i filmowych, grafik komputerowych i tradycyjnego haftu białoruskiego.
http://pavel-ambiont.com
http://facebook.com/pavel.ambiont

Siergiei Sidoruk – ornitolog, gospodarz otoczonego Puszczą Białowieską, ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego „Zalessie”, przepięknego miejsca, zagospodarowanego z niezwykłym smakiem i wyczuciem energii przestrzeni przez zaprzyjaźnionych z Siegiejem ekologów – ornitologów.

Prócz charakterystycznego dla agroturystycznych ośrodków odpoczynku, można tu wybrać się na ornitologiczną wycieczkę do lasu, a także wziąć udział w warsztatach budowania domków dla sów, których w okolicy jest bardzo dużo. Gospodarstwo na trzy dni stało się siedzibą festiwalu „Pryzba” i gościło około setki jego uczestników. Polecamy również osobom prywatny, szukającym chwil wytchnienia w otoczeniu naprawdę dzikiej przyrody.
http://www.zalessie.by/
https://www.facebook.com/Zalessie?ref=br_rs

Organizator: Stowarzyszenie „Węgajty”

Teatr „Kryły Hałopa”

Pryzba-fest was organized with support of:  The project USAID, realized by UNDP „Local business ans economic development” within the frameworks of the inititiave „A capacity building of ecotourism subjects through collaboration in joined eco-oriented tourist product of the Byelovezhskaya Puscha region” Adam Mickiewicz Institute Velikoselski local government Pruzhany region local government Дафінансавана са сродкаў Міністэрства Культуры і Дзяржаўнай Спадчыны Рэспублікі Польшча

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.